Kevätkokouksen terveiset

Kevätkokouksen terveiset

Etänä järjestetyssä kokouksessa käsiteltiin sääntömääräisten asioiden lisäksi hallituksen esittämä uusi jäsenluokka. Hallitus on esittänyt sääntömuutoksen kautta uudeksi jäsenluokaksi kausijäsentä, tuttavallisemmin purjelauta/kajakki/kilpailu -jäsentä. Esitys on nyt seuran sääntöjen mukaan käsitelty ja hyväksytty kahdessa seuran virallisessa kokouksessa.

Kyseessä on siis kausijäsen, joka on kevyempi muoto varsinaisesta jäsenestä. Tämä uusi jäsentyyppi sopii henkilölle, joka haluaa purjelautailla, meloa tai kilpailla seurassa/seuran nimissä, mutta ei tarvitse kaikkia varsinaiselle jäsenelle kuuluvia palveluita ja oikeuksia. Tällä jäsentyypillä saa liittyä kerran NPS:n jäseneksi ilman kulloinkin voimassa olevaa liittymismaksua. Ko. kausijäsen ei ole äänioikeutettu seuran kokouksissa, hänellä ei myöskään ole oikeutta käyttää
saaritukikohtia (muita kuin Lammasluotoa), ei mahdollisuutta rekisteröidä venettä seuran rekisteriin, ei käyttää seuran katsastuspalvelua, eikä myöskään oikeutta vuokrata Lammasluodon saunaa jäsenhinnalla. Jäsenyyden perustana on vuosittainen syyskokouksen
päättämä jäsenmaksu.

Tällä jäsentyypillä on oikeus edustaa seuraa purjehdus- ja lautakisoissa sekä osallistua purjelauta-, kilpailu- ja kajakki -toimintaan sekä vuokrata laudalle, kajakille tai kilpaveneelle paikka Lammasluodosta (isommille kilpaveneille ei ole talvisäilytystä).