Junnukuulumisia

Junnukuulumisia

Viikonloppuna Airisto Regatassa oli kisaamassa optimisti kadetti-luokassa seuran viisi reipasta junioria. Monia onnistumisen elämyksiä koettiin ja reppuihin tuli rutkasti kokemusta seuraavia kisoja varten. Suurkiitokset koutseille Lotalle ja Iidalle!

 

    ~      ~ 

Lammasluodossa kävi tiistaina yhteensä viisikymmentä 7-13-vuotiasta lasta tutustumassa jollapurjehdukseen!

Tapahtuma liittyi harrasteseikkailuleiriin, joka on osa OPM:n rahoittamaa kaksivuotista kymmenen naantalilaisen urheilu- ja liikuntaseuran yhteistyönä toteuttamaa ’Löydä tiesi harrastukseen’ -hanketta. Hankkeen tarkoituksena on tarjota lapsille matalaa kynnystä tutustua eri lajeihin sekä aloittaa uusi liikuntaharrastus.

Lammasluodossa lapset saivat opetella solmuja, tutustua optariin ja ”kuivavendan” tekemiseen sekä käydä kokeilemassa juuri opittuja taitoja vesillä. Isot kiitokset seuran vapaaehtoisille ohjaajille, te mahdollistitte NPS:n mukanaolon!